You are here:   /
rss News rss Articles rss General
Health&Beauty

Russian Fashion Week on Vasilevsky descent opens a new season

March 24 2006
14:40

From March 30 to April 6 in Moscow will host the Russian Fashion Week / Russian Fashion Week Autumn / Winter 2006/07. The main venue of the Week will again be RFW pavilion on Vasilevsky descent Red Square.

The new season will present their collections designers from Russia, Belarus, Ukraine, Baltic countries, as well as their counterparts from Britain, the United States and other countries.

Among the participants of the Week: Julia Dalakjan, Max Chernitsov, Fresh Art, Lena Makashov, Elena Suprun, Arsenicum by Enton, ROMINA, Masha Sharoeva, Frol Romanoff, Mainaim, Olga Deffi, SUDARYANTO, Voyush (Belarus), Daria Razumikhin, Shevchenko, INSHADE, Elena Tsokalenko, Olga Komissarova, Olga Brovkin, Olga Soldatova ChistovaEndourova, Yulia Nikolaeva, A & V (Lithuania), BunakovaHokhloff, Feeric, NB & KARAVAY (Ukraine), Alexander Gapchuk (Ukraine), Victoria Krasnov (Ukraine), Larissa Pohoretsky, Olga Samoschenko (Belarus ), Sergei heat and also the British designer Zandra Rhodes and Jenny Packham.

18-26 February in Italy was Milan fashion week Milano Moda Donna - the most important event of the world fashion industry. On the main floor of the Week in the Fiera Milano Exhibition Centre was opened exhibition RFW, where were the models of 14 designers participating Russian Fashion Week. Continued here .


SCHEDULE SHOWS Russian Fashion Week season's Fall / Winter 2006/2007:

March 30, Thursday
16.00 Zandra Rhodes (UK)
17.00 Gapchuk Alexander (Ukraine)
18.00 Kusso
19.00 Sokolova & Bogorodskaya
20.00 Olga Deff
21.00 Elena Suprun
21.30 Max Chernitsov

March 31, Friday
17.00 Nadia Nurieva
18.00 Isabel de Pedro (Spain)
19.00 Armand Basi (Spain)
20.00 SUDARYANTO
21.00 Parfenova

April 1, Saturday
Day fashion of St. Petersburg
15.00 Alexandra Kiaby
16.00 PIROSMANI
17.00 KOGEL fashion house
18.00 Princess and Frogs
19.00 Leonid Alexeev
20.00 Feeric
21.30 Arsenicum by Enton (Plant Arma / Gazgolder / Lower Susalny lane, 5)


April 2, Sunday
16.00 Irina Gavrilova
17.00 LO
18.00 Jenny Packham (UK)
19.00 NB & KARAVAY (Ukraine)
20.00 Shevchenko
21.00 Masha Sharoeva
21.30 Chistova & Endourova

April 3, Monday
17.00 Country Bellows
18.00 KETROY
19.00 SERGUEI TEPLOV
20.00 Samoschenko Olga (Belarus)
21.00 Konstant in Gayday
21.30 Dasha Razumikhin

April 4, Tuesday
17.00 SADO
18.00 Two Gun Towers
19.00 MainAim
20.00 Frol Romanoff
21.00 Chistova & Endourova
21.30 Julien Macdonald (UK)

April 5, Wednesday
17.00 Egor Zaitsev
18.00 Sitka Semsch (Peru)
19.00 INSHADE
20.00 ROMINA
21.00 Julia Dalakjan
22.00 Julia Nikolaeva (ArtPlay Gallery, ul. Timur Frunze, 11, P.34)

April 6, Thursday
17.00 Rustam Iskhakov
18.0 Lena Makashov
19.00 Bunakova Khokhlov
20.00 Sultanov Frantsuzova
21.00 PANTENE PRO-V MAGIC Hair Trend Show
21.30 Larisa Pohoretsky

April 7, Friday
Violetta Litvinova (Grand Collection Gallery, Red Square, 5)

Date and place of Alexander hits Arngoldt and Fresh Art specified.

tech

Print version

Photo Gallery
At this moment...
Photo

Week top publications
Popular reading
©2006-2020 All rights reserved
liveinternet.ru: display number of browses и visitors for 24 hour